Egy év alatt közel 160 ezer embert diagnosztizáltak HIV-fertőzéssel Európában – állítja az uniós szerv jelentése. Ez növekedést jelent az előző évekhez képest, a trend viszont már kevésbé meredek. Az új betegek 80 százaléka a volt Szovjetunió területéről származik, az Európai Unióban viszont kevesebb az új fertőzött a korábbi évekhez képest.
A tanulmány szerint komoly problémát jelent, hogy sokan túl későn mennek el orvoshoz. Az újonnan diagnosztizált betegek felénél a betegség már előrehaladott állapotban van. Az összes új beteg 70 százaléka férfi. Az EU és az EFTA (Norvégia, Svájc, Izland, Liechtenstein) tagállamaiban az elmúlt tíz évben csökkent az új HIV-fertőzöttek aránya, 100 ezer emberre jutó 6,9-ról 6,2-re.
A Guardiannek nyilatkozó szakértők a volt Szovjetunió tagországaiban a homoszexuálisok stigmatizálására és az intravénás kábítószer-használatra vezetik vissza a tavalyi jelentős növekedést. Egy 2016-os felmérés szerint Azerbajdzsán mellett Oroszország a legkevésbé elfogadó a melegekkel, emiatt a stigma miatt a megfertőződött homoszexuálisok sokkal kevésbé mennek el orvoshoz.
Amikor a nyolcvanas években megjelent a vírus, sokáig tartotta magát a nézet, hogy a rizikócsoportba alapvetően a homoszexuálisok, a biszexuálisok, az intravénás kábítószer-fogyasztók és a prostituáltak tartoznak. Azóta kiderült, hogy a vírus közömbös a nemi orientációra, de a téveszmék továbbra is élnek és stigmatizálják a HIV-fertőzötteket.
Az EU egészségügyi biztosa, Vytenis Andriukaitis is arról beszélt a mostani jelentés kapcsán, hogy fontos célnak tartja az említett tévkép leküzdését. A volt Szovjetunió területén tavaly diagnosztizált betegek többsége is heteroszexuális aktus során fertőződött meg.
Tavaly arányaiban magasan a legtöbben Oroszországban fertőződtek meg, 100 ezer emberre vetítve 71-en. Az oroszokat Ukrajna követte, majd Fehéroroszország. Magyarországon és a környező országokban az egyik legalacsonyabb az új HIV-betegek aránya, tavaly 100 ezer emberből nagyjából kettőnél diagnosztizálták a fertőzést.